Online nákupy jsou často výhodnější než nákupy v kamenných prodejnách. Ale proč by nemohly být ještě výhodnější, že? Připravili jsme pro vás praktické tipy, díky kterým můžete ještě více ušetřit.  

V důsledku pandemie koronaviru narostl podle údajů Českého statistického úřadu počet nakupujících na internetu téměř o polovinu oproti předchozím letem. S nákupy přes e-shopy má v současnosti zkušenost více než polovina obyvatel starší 16 let. Jenže umíte nakupovat tak, abyste neplatili víc, než musíte? Podívejte se na několik způsobů, díky kterým ušetříte až desítky procent.

Využijte cenové srovnávače a agregátory

Výhoda i nevýhoda online nákupů je obrovský výběr. Jenže desítky e-shopů nabízí stejný produkt, tak kde nakoupit? Abyste nestrávili překlikáváním mezi obchody několik dní, vyplatí se nákupy usnadnit využitím cenových srovnávačů nebo agregátorů, mezi které patří například Biano. V přehledných sekcích tak například najdete vše od bytového textilu přes šatní skříně až po kvalitní zahradní nábytek. Výhodou srovnávačů a agregátorů jsou filtry, kde si vyhledávání zúžíte například cenovým rozpětím, barvou nebo třeba volbou konkrétního materiálu.

Vyhledejte slevové kupony

Slevové kupony nenajdete jen v poštovní nebo e-mailové schránce. Existují kupónové weby, na kterých najdete právě probíhající slevy řady prodejců. Pokud nechcete procházet různé portály, dejte si jméno obchodu do vyhledávače a za něj napište sleva nebo slevový kupon. Pokud nějaká akce probíhá, takto ji zaručeně najdete.

Nakupujte se slevou

Sezónní výprodeje, Black Friday, Cyber Monday. Slevových akcí najdete přes rok nepočítaně. Ne všechny jsou ale opravdové, proto si ceny před nákupem ověřujte. Většina e-shopů má pravidelné slevové akce, které zasílá ve formě newsletteru. A pokud ještě newsletter neodebíráte, zjistěte, jestli přihlášení k odběru není odměněné slevovým kuponem. Dost často totiž bývá. Takto můžete ušetřit v řádu 5 až 15 %.

Využijte cashback

Slyšeli jste už o portálech, které vám za nákupy pošlou určitou částku zpět? Cashbackových portálů, které fungují jako prostředník mezi e-shopem a nakupujícím, najdete v současnosti více. Tak se podívejte na jejich podmínky a na to, jestli na nich najdete to, co zrovna sháníte. Z cashbackového portálu budete přesměrováni na vybraný e-shop (většinou je podmínka mít vypnuté blokování reklam, tak na to nezapomeňte), kde cena bude stále stejná, ale zpět se vám z ní určitá částka vrátí až po nákupu. A to například formou kreditů, které si při určitém množství můžete nechat vyplatit na účet, nebo je uplatníte třeba na další nákup. Cashback bývá od nějakých 0,5 % až klidně po 10 %.

Využijte výhody prodejce

U online nákupů je nevýhoda v tom, že si zboží nemůžete před nákupem pořádně prohlédnout a osahat. V takovém případě se vyplatí hledat prodejce, kteří nabízí bezplatné vrácení nebo výměnu. S tím se také pojí poštovné zdarma, na kterém se dá ušetřit nemalá částka. Někteří e-shopy také nabízí bonusové programy, ve kterých získáte jako členové speciální slevy.

Vybírejte pečlivě

Nejvíce ušetříte, když se vyhnete impulzivním nákupům. Před koupí si vyhledejte dostatek informací o produktu, abyste vybrali typ vhodný právě pro své potřeby. Mnohdy zjistíte, že nevyužijete ani všechny nabízené funkce a bude vám stačit levnější varianta.

Určitě také znáte rčení “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.” Proto se nesnažte ušetřit za každou cenu. Podezřele levné nabídky většinou znamenají nekvalitní produkt. Před nákupem si dejte dost času na zjištění uživatelských recenzí, díky kterým budete vědět, do čeho jdete.